Zdrowe słodycze to nie żart.

W niektórych sytuacjach bardzo ciężko odmówić sobie czegoś słodkiego, pomimo powszechnej wiedzy, że słodkie smakołyki przyczyniają się do próchnicy zębów i kilku dodatkowych kilogramów w talii. Jednak węglowodany, podobnie zresztą jak tłuszcze i białka są istotnym elementem diety. Z tego powodu podejmując decyzję o zjedzeniu słodkości, najlepiej wybrać obecne na rynku zdrowe alternatywy. Przekąski te przyczynią się do zaspokojenia ochoty na słodkie, będąc jednocześnie doskonałym źródłem minerałów i błonnika.

Czy istnieją zdrowe słodkie przekąski?

Zdrowe słodycze to nie żart, ponieważ możliwe jest dostarczenie organizmowi potrzebnych cukrów, które zaspokoją jego deficyt energetyczny bez szkody dla zdrowia. Takie produkty polecane są także dzieciom bez obawy o karmienie ich pustymi kaloriami.

Powszechna świadomość ludzi na temat odpowiedniego odżywiania powoduje, że poszerza się grono zorientowanych w temacie konsumentów, którzy poszukują zdrowej żywności. Do zdrowych słodkich produktów można zaliczyć:

– batony daktylowe z różnymi dodatkami

– gorzką czekoladę

– bakalie 

– ciastka owsiane słodzone miodem

Wiele z tych gotowych produktów można kupić w sklepach z ekologiczną żywnością lub też przygotować samemu w domu. Należy wspomnieć przy tym, że doskonałym i najprostszym źródłem energii w postaci dobrze przyswajalnych cukrów prostych są owoce takie jak banan. Jest to owoc charakteryzujący się dużą dawką serotoniny, która ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne, a do tego łatwo się trawi. Dlatego też banany są polecane jako posiłek podczas długotrwałych aktywności fizycznych.

Kiedy najlepiej w ciągu dnia spożywać słodkości?

Słodkie przekąski najlepiej spożywać w godzinach rannych i wczesnopopołudniowych. Organizm jest wtedy w stanie przyswoić dostępne w pożywieniu cukry i wykorzystać je na bieżąco. Pamiętać należy jedynie o każdorazowym umyciu zębów po spożyciu cukrów, ażeby zapobiec powstawaniu płytki nazębnej.

Przed planowanym intensywnym wysiłkiem fizycznym, niezależnie od pory dnia, korzystnie jest przekąsić np. baton daktylowy, który oprócz cukrów będzie także źródłem żelaza i innych minerałów. 

Jakie zdrowe słodycze warto wybrać?

Słodycze zaliczane są do produktów, których przeważnie powinno się unikać w codziennym odżywianiu. W najprostszym możliwym ujęciu nie tylko uzależniają, ale również przyczyniają się do rozwoju różnych chorób. Nie trzeba jednak całkowicie rezygnować ze słodkiego. Na rynku dostępne są bowiem zdrowe Słodycze (nagroda dla dziecka)

Na jakie zdrowe słodycze warto postawić w przypadku dzieci?

Jak wiadomo, kilka cukierków lub mała kostka czekolady stanowi niewiele dla najmłodszych łasuchów. Godny uwagi jest jednak fakt, że chęć sięgnięcia po więcej słodkości pojawia się zdecydowanie szybciej, niż mogłoby się wydawać. Jest to spowodowane tym, że organizm praktycznie błyskawicznie będzie spalał cukry proste. Rekomendowane jest zatem serwowanie swoim dzieciom pełnowartościowe i pożywne produkty. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się żelki bez cukru, zawierające w składzie witaminy. Można bez żadnego problemu zaopatrzyć się w nie w aptece. Świetnym przykładem mogą być także domowe słodycze wykonane z gorzkiej czekolady, daktyli czy orzechów. Rodzice powinni zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe swojej pociechy już od najmłodszych lat. 

Dlaczego dobrym rozwiązaniem będzie spożywanie słodyczy bez cukru?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę że zdrowe słodycze są nie tylko szybkie, ale również bardzo łatwe w przygotowaniu. Gdy tylko będą gotowe, można będzie delektować się nimi bez żadnych wyrzutów sumienia. Należy mieć świadomość, że słodkie przekąski sprawią ogromną przyjemność zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Oczywiście rodzice nie muszą całkowicie zabraniać dzieciom słodkości. Znacznie lepszą opcją będzie uczenie ich zdrowych nawyków żywieniowych. Jak wiadomo, produkty zawierające w składzie dużo cukru mogą doprowadzić do próchnicy, nadwagi czy różnego rodzaju chorób układu krążeniowego. Godny uwagi jest fakt, że zdrowe słodycze mogą być przepyszne. Ponadto będą pozwalały danej osobie utrzymać smukłą sylwetkę. Warto zadbać o zbilansowaną dietę swojego dziecka.

Czy słodycze mogą być zdrowe?

Każdego z nas nachodzi czasem ochota na “coś słodkiego”. Zazwyczaj skłaniamy się do sklepowych batoników, apetycznie wyglądających czekolad, słodkich cukierków i żelków. Reklamy przyciągają wzrok, chcemy skosztować tej niebiańskiej słodyczy, ale czy zawsze jest to dobry wybór? Słodycze to przekąska, którą jedzą i mali i duzi, każdy z nas chociaż raz zjadł pysznego batonika. Co jeżeli chcemy zachować umiar i nie przesadzić z ilością spożywanych słodyczy?

Komponowanie posiłków

Każdy posiłek powinien być bogaty w wartości odżywcze, witaminy, minerały. To prawda, z którą nie można się kłócić. Jak sprawić, by jadłospis dzienny zawierał zdrowe produkty i te rekreacyjne w rozsądnej ilości?

Ciekawym sposobem by utrzymać balans jest tworzenie np. śniadań na słodko. Do zrobienia takiego posiłku można wykorzystać połączenie klasycznej owsianki, ugotowanej na mleku, czy na wodzie z kawałkiem ulubionego batonika. Jeśli całość zwieńczą owoce oraz odrobina masła z orzechów np. nerkowca – mamy świetnie zbilansowane śniadanie, które da nam energię na sporą część dnia. Równocześnie nie rezygnujemy ze słodyczy, a wplatamy je w zdrowe dania. Przekąski w postaci czegoś słodkiego można także śmiało dorzucać do lunchboxa na wynos:

– do pracy,

– do szkoły,

– na uczelnię.

Pełnoziarnisty makaron z sosem z czerwonych warzyw na obiad, plus kilka migdałów w czekoladzie na przekąskę – duet idealny!

Słodycze wegańska wersja – a może zrobisz je sam/a?

Wbrew pozorom słodycze stworzone w domowych warunkach nie muszą wcale odbiegać smakowo od sklepowych łakoci. Przykładem na dobry, zdrowy słodycz są batoniki muesli. Ich wykonanie jest banalnie proste, a skład zależny od naszych preferencji. Batoniki można nawet przygotować bez pieczenia – łącząc orzechy, płatki owsiane, rodzynki, daktyle przy pomocy miodu lub syropu z agawy, wkładając na kilka godzin do lodówki i ciesząc się pysznym deserem. Dobrym przykładem będzie także zrobienie tiramisu w odchudzonej wersji – biszkopty bez cukru i jogurt grecki zamiast mascarpone. Dzięki temu zapotrzebowanie na słodkie zostanie zdrowo uzupełnione. 

Dlaczego warto korzystać z elektromobilności?

Elektromobilność eko to współczesna forma motoryzacyjna, która powstała w oparciu o ekologię. Do tej pory branża motoryzacyjna bazowała na ropie naftowej i benzynie, co dla środowiska miało opłakane skutki. 

Pojazdy elektromobilne 

Stan środowiska naturalnego pokazał w ostatnich latach, jak bardzo potrzebna jest zmiana. Skutkiem tego jest wdrożenie elektromobilności, która przyjęła się bardzo szybko. Społeczeństwo bardzo chętnie przeniosło się na rowery elektryczne, hulajnogi, a także zaczęło kupować samochody elektryczne oraz hybrydowe. To spowodowało bardzo dużą zmianę emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, a co za tym idzie świeże powietrze, którym można oddychać. Coraz więcej ludzi wie, że stare samochody będą musiały zostać zniszczone lub zamienione na coś ekologicznego. W wielu miastach promowana jest elektromobilność eko w postaci możliwości wypożyczenia rowerów oraz hulajnóg elektrycznych. Za niewielkie pieniądze można przejechać z jednej dzielnicy do drugiej, w dosyć szybkim tempie. To zachęta, aby kupować własne rowery czy hulajnogi elektryczne i sprzedawać stare samochody na benzynę. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są autobusy elektryczne, które pojawiają się w dużych miastach. Ludzi uświadamia się, jak ważna jest nowoczesna i ekologiczna komunikacja miejska, aby mogli dostać się nią do pracy czy na zakupy. 

Korzyści z elektromobilności 

Elektromobilność staje się codziennością, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Są oni zachwyceni możliwością jazdy na hulajnodze, która jeździ praktycznie sama, po doładowaniu. Wypożyczenie kosztuje kilkanaście złotych, a aplikacja ułatwia doładowanie konta. Podobnie ma się rzecz z wypożyczeniem rowerów elektrycznych, z tym że stawki za minutę są liczone w groszach. Główną zaletą elektromobilności jest ekologia, czyste powietrze w miastach i brak spalin wydostających się do atmosfery. Niektóre pojazdy elektromobilne są na panele słoneczne, co jest jeszcze bardziej nowoczesnym pomysłem. W kolejnych latach planowane są kolejne pojazdy elektryczne i hybrydowe, tak aby Polska stała się w pełni ekologiczna. W planach dokonywanych zmian jest między innymi polska kolej, samoloty międzynarodowe, ciężarówki i busy oraz taksówki. Klienci salonów samochodowych są przekonywani do zakupu aut hybrydowych pomimo wysokich kosztów początkowych. Jednak z biegiem lat bardziej się to opłaca po obliczeniu oszczędności, w tym kosztów paliwa, którego cena stale rośnie. Elektromobilność to głównie kwestia ochrony środowiska, a dopiero potem opłacalności.